
Kuidas hoida oma hambaid?
Tihti arvatakse, et vanemas eas on hammaste kaotust võimatu vältida, kuid tegu on müüdiga. Kuigi organism vananeb ja hammaste tugistruktuurid (luukude) võivad nõrgeneda on igal inimesel võimalik teha enda poolt palju, et oma hammaskonna tervist toetada.
Toome välja 5 soovitust, mis aitavad tagada hea suutervise sõltumata vanusest:
- Hoia head suuhügieeni
Rutiinne hambapesu kaks korda päevas on kõigile tuttav, kuid sageli võib vale harjamistehnika või hambavaheharja ja -niidi kasutamta jätmine võivad muuta hambapesu ebaefektiivseks. Suuõõnes elavad mitmesugused baktereid, mis on kaariese ja periodontaalsete haiguste peamiseks põhjustajaks ning võivad viia hammaste kaotuseni. Õige suuhügeen aitab baktereid kontrolli alla hoida ja ennetada tõsisemaid suuõõnehaiguseid. Piisab vaid 5 minutist 2 korda päevas suuhügieeni eest hoolitsemiseks ja regulaarseid hambaarsti külastusi, et hoida oma hammaste tervis korras! - Väldi stressi
Pingeline elurütm ja pidev väsimus ei kahjusta ainult närvisüsteemi. Stressis inimested kipuvad hambaid tugevalt kokku suruma või neid krigistama (bruksism), mis võib põhjustada tõsiseid suutervise probleeme. Hambaemaili kulumine nõrgestab hambaid ja võib põhjustada hammaste kaotuseni. Lisaks võib see ka mõjutada lõualuid, põhjustada ja halvendada liigese probleeme ning muuta näo välimust. Kui märkad, et krigistad hambaid või esineb hammaste kulumist, siis pöördu kiirelt hambaarsti poole, kes aitab nii ennetus- kui ka ravivõimaluste leidmisega. - Toitu tervislikult.
Pole saladus, et hammaste suurimaks vaenlaseks on suhkur: suhkrurikkad toidud soodustavad hambaemaili erosiooni ja on seda hävitavad. Soovituslik on vältida suhkrurikaste toitude- jookide liigtarbimist ning tarbida rohkem kaltsiumirikkaid toite. - Ära ignoreeri seedetrakti haigusi.
Sageli kaasnevad seedetrakti haigustega kõrvetised ja maohape üleproduktsioon, mis suuõõne jõudes hakkavad hambaemaili hävitama. Probleemi ilmnemisel soovitame konsulteerida oma perearstiga, et taastada tervislik seedesüsteem ja kaitsa ka oma suuõõnde tervist. - Külasta regulaarselt oma hambaarsti.
Paljud inimesed tunnevad ärevust ja hirmu hambaarsti ees, külastades spetsialist vaid tugeva hambavalu, igemete veritsuse või mõne muu ebameeldiva kaebuse korral. Ära oota kuniks on liiga hilja! Regulaarne ja ennetav kontroll hambaravi spetsialisti poolt tagab sinu hammaste pikaaegse hea tervise ja hoiab ära haiguste teket. Hambaarst märkab perioodiliste läbivaatuse käigus esimesi võimalike märke probleemidest ning saab koheselt rakendada meetmeid nende ennetamiseks või pidurdamiseks. Regulaarsed kontrollid aitavad lisaks hammastele säilitada ka raha, kuna kaugelearenenud haiguste ravi on oluliselt kulukam kui nende ennetamine.
Vaata ka
Sorry, no posts matched your criteria.