Elu pärast implantatsiooni: kuidas käituda pärast operatsiooni?

Hambaimplantaadid on suuõõneoperatsioonide üks keerulisemaid protseduure, kuid kui neid teostab kogenud arst ja hambarestaureerimisel kasutatakse usaldusväärseid implantaate maailmas tuntud tootjatelt, ei maksa seda karta. Tänapäeval on hambaimplantaatide paigaldamine täiesti ohutu protseduur. On loomulik tunda pinget või põnevust nii enne kui ka pärast operatsiooni.

Võite olla kindel, et operatsiooni ajal ei esine valu, sest enne protseduuri teostatakse kohalik tuimestus ja vajadusel sedatsioon (anesteesia meetod). Paljudel patsientidel on hulgaliselt küsimusi selle kohta, kuidas käituda pärast implantaadiprotseduuri ja mida tuleks silmas pidada.

Siin on välja toodud mõned reeglid, mis aitavad implantatsiooniks paremini valmistuda:

Luba endal lõõgastuda! Hamba implantatsiooni protseduuri päeval ja pärast seda on soovitatav oma ajakava veidi kohandada. Kõige parem oleks, kui veedaksite selle perioodi tavapärasest vaiksemalt, lükkaksite töö ja tähtsad kohtumised edasi ning laseksite oma kehal puhata.

Esimesed 1-4 tundi:

 

  • Verejooks.Ärge kartke, kui tunnete suus vere lõhna või kui sülg muutub roosaks. See on täiesti normaalne, sest mõni tund pärast protseduuri veritseb suuõõne kergelt. See pole üldse ohtlik.
  • Paistetus. Lihtsamas hambaimplantatsiooni protseduuris, näiteks ühe implantaadi paigaldamine kaotatud hamba taastamiseks, ei pruugi paistetust või turset üldse olla. Kui teil on olnud aga keerukam protseduur, näiteks nelja või enama implantaadi paigaldamine või oli vajalik näiteks luu siirdamise protseduur, siis võib olla vajadus turset abivahenditega leevendada. Selleks piisab külmkompress tursunud alale mõneks tunniks.
  • Valu. Peale operatsiooni on tavaline kerge valu või ebamugavustunne. Ebameeldivustunde kontrollimiseks piisab tavapärastest valuvaigistitest või muudest arsti soovitatud ravimitest.
  • Loputamine. Ärge loputage suud esimesel päeval pärast operatsiooni.
  • Mis siis, kui…? Kui turse ei taandu, verejooks ei peatu või valu süveneb, siis ei ole siiski põhjust muretsemiseks, aga tuleb pöörduda oma arsti poole.

 

Esimesed 1-2 nädalat:

  • Ravimid. Sõltuvalt olukorrast määrab arst alati vajalikud ravimid, mis aitavad vältida valu, turset ja ebamugavusi. Antibiootikume tuleks võtta kaks korda päevas kuni kaks nädalat – antibiootikumid määratakse tavaliselt ainult pärast keerukamaid protseduure. Oluline on mainida, et sellel perioodil ei tohi kasutada verevedeldajaid.
  • Loputamine. Arst määrab teile suu loputamiseks spetsiaalse lahuse. Kasutage seda hoolkalt, jälgides kõiki soovitusi.
  • Elustiil. Püüdke võimalikult kaua vältida sporti või muid füüsiliselt aktiivseid treeninguid, basseine, saunu, stressi või suurt töökoormust. Samuti tuleks loobuda kahjulikest harjumustest, näiteks suitsetamisest, alkoholist või liigsest kohvi tarbimisest, kuna see häirib vereringet, raskendab paranemisperioodi ja mõnikord suurendab isegi nakkusohtu.
  • Mis siis, kui…? Võtke ühendust oma arstiga, et teada saada, kas saate tegeleda ühe või teise tegevusega või kui on muid küsimusi. 

Kuidas süüa?

Esimesel nädalal pärast operatsiooni on soovitatav süüa võimalikult kerget, pehmet, mitte väga kuuma ega vürtsikat toitu. Nautige suppe, putru, kruupe, hautisi, salateid. Samuti on oluline rõhutada, et sellel perioodil ei tohiks juua kuumi jooke ega alkoholi. Implantaatide sujuvama vastuvõtlikkuse tagamiseks on soovitatav mõnda aega vältida implantaatidele suurt koormust, seega vältige esimestel kuudel tugevat närimist ja kõva toitu.

Mida peaks teadma suuhügieenist?

Taastatud hammaste hooldus implantaatidel ei erine eriti tavaliste hammaste hooldamisest. Pärast hammaste taastamist tuleks aga suuhügieeni eest hoolitseda palju hoolikamalt ja põhjalikumalt, kuna õige hooldus kiirendab paranemist ja hoiab tulevikus ära suuõõne probleeme. Esimese nädala jooksul pese hambaid väga ettevaatlikult, püüdes mitte segada opereeritud piirkondi ja suu tundlikku limaskesta. Kasutage kindlasti arsti määratud loputusvedelikku.

Implantatsioonijärgne periood nõuab veidi aega ja kannatlikkust, kuid see on üleminekuperiood, mille järgselt sisenete palju paremasse ellu, kus saate nautida ilusat naeratust!

Kirjuta meile

Pärnu mnt. 139C-5, Tallinn, 11317