Suitsetajale saab edukalt paigaldada hambaimplantaate, kuid suitsetamine mõjub negatiivselt mis tahes tüüpi hammaste taastamisele. Nikotiin aeglustab tervenemisprotsessi, mistõttu peaksid suitsetajad olema valmis, et implantaadi luustumine ja tervenemine võivad võtta kauem aega. Esmasel konsultatsioonil hindab hambaarst teie suuõõne seisundit, veendumaks, et lõualuu ja igemed on piisavalt terved ja sobivad implantaadi paigaldamiseks.
Paranemisperioodil, mis kestab esimesed paar nädalat pärast implantaadi paigaldamist, on soovitatav suitsetamisest hoiduda. Uuringud näitavad, et suitsetamine pärsib implantaadi paranemist.
Olemasolevatest tõenditest võib järeldada, et kaotatud hammaste taastamine implantaatide abil prediabeedi ja suhkurtõvega patsientidel on ohutu ja prognoositav protseduur. Prediabeedi ja 2. tüüpi suhkurtõvega patsientide puhul on kindlasti vajalik hambaarstiga konsulteerimine, nõuetekohaselt läbi viidud implantatsioon ja perioodilised visiidid hambaarsti juurde.
Diabeedi puhul tuleb arvestada järgmiste teguritega:
Pärast implantaadi paigaldust ette nähtud visiit õmbluste eemaldamiseks ja järelkontroll 7-10 päeva pärast on väga oluline etapp.
Valu. Pärast operatsiooni võib tunda kerget valulikkust. Valu leevendamiseks sobivad mittesteroidsed ravimid. Valuvaigisti vastavalt vajadusele ibuprofeen 400-800 mg 3 korda päevas (iga 8h järel) ja paratsetamool 1000 mg 4 korda päevas (iga 6h järel).
Turse. 2-3 päeva pärast protseduuri, võib ilmneda kerge turse. Turse vähendamiseks on soovitatav kasutada külmakompressi. Jahutage operatsiooni piirkonda külmakotiga 3-4 tunni jooksul (20 minutit hoidke, 30 minutit pidage vahet) Asetage kompress opereeritud ala kohale põsele. (Ärge asetage külmakotti otse na- hale, vaid pange näiteks rätiku sisse). Külmakompressi protseduure võib korrata esimesed 24 tundi. Samuti on soovituslik mitte magada opereeritud poolel.
Suuhügieen. Peske hambaid regulaarselt, säästke vaid implantatsiooni piirkonda. Ärge loputage suud tugevalt pärast puhastamist. Ärge kasutage elektrilist hambaharja implantatsiooni piirkonnas.
Pärast prot- seduuri kasutage antiseptilist suuloputusvedelikku 2 korda päevas, loputades kergelt 30 sekundit (näiteks: “Eludril”, “Curasept”, “Oraflux” või mõnda muud arsti poolt soovitatud suuloputusvedelikku).
Sport. 5-7 päeva peale protseduuri on soovitatav mitte intensiivselt treenida. Vältige füüsilist pingutust, ka sauna ja kuuma vanni.
Tervenemisperiood on individuaalne. See sõltub kasutatavast ravimetoodi- kast ja patsiendi isiklikust tervislikust seisundist. Ravimid. Mõningatel juhtudel võib arst enne protseduuri soovitada valuvaigisteid või antibiootikume. Kuid enne protseduuri ei tohi mingil juhul manustada ravimeid, mis muudavad vere hüübimist, sest see võib põhjustada tõsiseid tüsistusi. Ärge manustage selliseid ravimeid 7-10 päeva enne operatsiooni.
Lisaks vedeldab verd ka alkohol, seega on soovitatav vältida selle tarbimist ööpäev enne hamba implanteerimist.
Toitumine. Sageli arvatakse, et enne operatsiooni ei tohi midagi süüa. Kuid see ei ole tõsi, sest hambaimplantaadid paigaldatakse kohaliku anesteesia all. Implantaadi paigaldamise päeval soovitavad arstid süüa korralikult, sest paar tundi pärast protseduuri ei saa süüa anesteesia mõju tõttu, võimaliku paistetuse ja kergelt haavatud igemete tõttu. Peale protseduuri on soovitav vältida kuuma toitu ja jooki. Valida võiks pehmema ja jahedama toidu. Mitte mingil juhul ärge kasutage mälumiseks implantaadi piirkonda!
Implantaatidega taastatud hammaste hooldus ei erine suuhügieeni tavalistest reeglitest. See on täpselt sama nagu oma loomulike hammaste puhul* (13):